Aydın kişi kime denir?

by Cemal GÜNDOĞDU on Pazartesi, Haziran 12th, 2017

Yazılan makaleleri gençliğimizin gelişimi için olumlu buluyormusunuz.?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bu makale Cemal GÜNDOĞDU tarafından hazırlanmıştır.

Aydın kişi kime denir? Veya aydın kişi kimdir?

Önce şunu belirtmek gerek; aydın kişilerin normal bir insandan farklı bir yanı yoktur. Onlar sadece olayları veya içinde bulundukları durumu her yönüyle ele almasını iyi bilen, kendisi veya başkaları için doğru kararı verebilen kişi veya kişilerdir. Aydın kişiye her hangi bir konunun çözümünü sorduğunuzda, o her hangi bir insanın size sunabileceği çözümden farklı olarak, konuya farklı bir bakış açısı üretmeye çalışır. Konuya farklı bir yaklaşım bulmak içinde çok zeki olmaya gerek yoktur. Bunu her hangi bir insan da rahatlıkla yapabilir. Genel olarak aydın insanların konuya yaklaşımı da her zaman farklıdır. Bir tartışma ortamında görüşü en çok merak edilen ve fikrine saygı duyulan kişiye tam olarak aydın kişi diyemeyiz ama o ortamda lider olarak görüldüğü için o kişi olabilir diyebiliriz. Çünkü o kişi, mevcutta ki duruma farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak insanların sunabileceği çözümlerden farklı olarak daha farklı bir yaklaşımda bulunabilir. İnsanlar aydın kişinin düşüncesinden çok, o kişinin mevcutta ki konu için üreteceği farklı yöntemi merak ederler. Aydın kişilerin toplum içinde aydın olarak kabul edilmeleri için de bazı aşamalardan geçmesi gerekir. Aydın kişilerin düşünce yapısı ve fikirleri çoğu zaman toplumlar da çok farklı olarak karşılanır ve bu kişilerin düşünce yapısı ve fikirleri her zaman kabul görmeyebilir. Hatta sert tepkilerle de karşılaşabilir ama en sonunda aydın kişinin doğru söylediği er geçte olsa anlaşılır. İşte, aydın kişilik buradan doğar. Aydın kişiler toplumlarda iyi karaktere sahip ve doğru karar verebilen kişiler olarak ön plana çıkarlar. Aydın kişi olarak ön plana çıkmadan önce ise toplum içerisindeki genel fikre göre çok yanlış ve farklı düşünen, asi biri olarak ön plana çıkarlar. Bu şekilde ortaya iki zıt olgu ortaya çıkar. Tabi bu bir toplumda sözü en çok dinlenen ve her dediği iki edilmeyen veya iyi biri olan herhangi bir insanı da aydın kişi olarak kabul etmemiz anlamına gelmemektedir. Veya çok parası olan kişinin de aydın olduğu anlamına gelmez.
Akılın akıldan üstün olabildiğini kabul ettiğimiz gibi, aydınında aydını olduğunu kabul etmemiz gerekir. Ayrıca her aydının da aydın kabul edildiği bir zaman dilimi vardır. Örneğin yüzyıllar önce yer çekimini Newton’un bulduğunu az çok bilirsiniz. Günümüz zamanında da, yer çekimini size ben buldum desem bana gülersiniz. Çünkü yer çekiminin günümüzde artık bilindik bir şey olduğunu, yüzyıllar önce bulunduğunu ve yer çekimi kuralının Newton ile özleştiğini, yani o dönemde bu konu ile ilgili Newton’un aydın kişi olarak kabul edildiğini örnek verebiliriz. O dönemde Newton yer çekimi var dediğinde Newton’a kimler deli dedi bakalım. Adamcağız insanlara yer çekimini kabul ettirmek içinde neler çekti bilemeyiz. Ama en sonunda Newton’un haklı olduğu ortaya çıkmıştır. Yani bir aydından daha aydın kabul edilen biri çıkarsa, o aydının artık zamanı dolmuş, ölüm fermanı okunmuş demektir.
Son olarak burada anlatmaya çalıştığım şey mevcutta olan, olacak veya uzun zamandır yaşıyor olduğunuz konu, durum veya olaylara her insanın düşünebileceği çözümün farklı bir yönünü de görebilmek ve konuyu her yönüyle ele alabilmenizdir. Olaylara bu şekilde yaklaşmayı öğrendiğinizde, etrafınızda nelerin döndüğünü, kimlerin gerçekten aydın olduğunu, kimi kendini aydın olarak tanıtan aydınların ise gerçekte kara cahil ve para cambazı olduğunu rahatlıkla anlayabilir ve ben aydınım diyen herkese müsamaha göstermemeyi öğrenebilirsiniz. Kısacası, özellikle tüm gençliğimizi farklı düşünmeye davet ediyorum…

Yorumlar

Yorumlar

Share on Facebook
Share on Twitter

Yorum Yap