İbrahim Peygamberin ateşe atılması.

by Cemal GÜNDOĞDU on Pazartesi, Haziran 12th, 2017

Yazılan makaleleri gençliğimizin gelişimi için olumlu buluyormusunuz.?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bu makale Cemal GÜNDOĞDU tarafından hazırlanmıştır.

İbrahim Peygamberin ateşe atılması.

Eski zamanlarda bir grup putperest insan, putlara tapardı. Hz. İbrahim ise bu inanışın yanlış olduğunu düşünerek bir gün tüm putları gizlice kırdı. Putları kırınca putperestler Hz. İbrahim’in yaptığını anladılar ve onu hapsettiler, o dönemin kıralı Nemrut’a durumu bildirdiler.
Yine bir grup insanda nemrutta(dönemin kıralı) taparlardı. Nemrut Hz. İbrahim’i yanına getirttirdi, Hz. İbrahim nemrutta secde etmeyince, nemrut neden secde etmediğini sordu. Hz. İbrahim de ben Allahtan başkasına secde etmem dedi. Nemrut seni yaratan kim? diye sorunca, Hz. İbrahim beni yaratan, dirilten ve öldüren Allah’tır diye cevap verdi.

Nemrut, ben de diriltirim diyerek zindandan iki kişi getirtti. Birini serbest bırakıp, diğerini öldürttü. Kendince bu şekilde diriltmiş ve öldürmüş oldu. Hz. İbrahim bunun karşısında,
Benim Rabbim güneşi doğudan doğdurur, eğer gücün yetiyorsa sen de batıdan doğdur deyince, Nemrut şaşırıp kaldı. Nemrut Hz. İbrahim’i önce zindana attırdı, daha sonra da ateşe attırmaya karar verdi.

Hz. İbrahim’in ateşe atılması kararından sonra ateş yakmak için tüm bölgedeki odun toplatılır ve büyük bir ateş yakılır. Nemrut, Hz. İbrahim’i ateşin içine mancınık(Uzağa cisim atmak için kullanılan araç.) ile atılmasını emreder.
Krallığın meydanında, göklere kadar uzanan büyük bir ateş yakılır. Nemrut ne denli büyük bir kral olduğunu anlasınlar istemiştir. Hz. İbrahim Nemrut’un askerleri tarafından ateşe atılır ve o anda göklere kadar uzanan ateş, bir anda bir gül bahçesine dönüşür. Hz. İbrahim yanmaz ve kurtulur.

————————————————————-

Yine bu olay ile ilgili doğru olmayan bir karınca hikâyesi vardır. Bizim köylümüz yukarıdakinden çok aşağıda bulunan bu karınca hikâyesini iyi bilir.

————————————————————-
Göklere kadar uzanan bu büyük ateş karşısında, bölgede yaşayan ve bu sıcağa dayanamayan tüm hayvanlar kaçışırken, Yalnız bir karınca telaş içinde ateşe doğru ilerlemeye çalışmaktadır.
O da ne! Ağzında küçük bir su damlası!

Başka bir karınca onun bu telaşını görür ve sorar:
– Acele ile nereye gidiyorsun?

Telaş içinde olan karınca, ağzındaki bir damla suyu ellerinin arasına alarak cevap verir:
– Haberin yok mu? Nemrut, İbrahim peygamberi ateşe atacakmış. Meydana ateşin olduğu yere su götürüyorum.

Diğer karınca kahkahalarla güler ve der ki:
– Senin yanan ateşin büyüklüğünden haberin yok mu? Ateşe hiç bakmadın mı? Ne kadar büyük! Senin bir damla suyun ateşe ne yapabilir ki?

Bir damla su taşıyan karınca cevap verir:
– OLSUN, HİÇ OLMAZSA HANGİ TARAFTAN OLDUĞUM ANLAŞILIR.

Yorumlar

Yorumlar

Share on Facebook
Share on Twitter

Yorum Yap