Neden kurban kesiyoruz?

by Cemal GÜNDOĞDU on Pazartesi, Haziran 12th, 2017

Yazılan makaleleri gençliğimizin gelişimi için olumlu buluyormusunuz.?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...


Bu makale Cemal GÜNDOĞDU tarafından hazırlanmıştır.

Kurban nedir?
Her yıl neden kurban kesiyoruz?
Kurban kesme geleneğimiz nereden geliyor?

Kurban, İbrahim peygamberin Allahtan bir evlat istemesi ve eğer Allah bu isteğini kabul ederse adak olarak en sevdiği şeyi kurban edeceğini söylemesiyle başlar. Allah, ibrahim peygamberin her gece ettiği dualarını kabul eder ve Hz. İbrahime bir erkek çocuk verir, İbrahim çok mutlu olur ve artık dünyalar onun olur. İsmail büyür, boylu poslu artık yedi yaşında bir çocuktur. Bir süre sonra İbrahim adağını hatırlayarak yüz koyun kurban eder. Ancak o gece rüyasında Allah’ın kendisine “en sevdiğin şeyi bana kurban edeceğini adamıştın; sözünü yerine getirmedin, Ey İbrahim” diye seslendiğini duyar. İbrahim uyandığı o gün hemen en sevdiği yüz deveyi kurban eder. Ancak yine aynı rüyayı görür. Hz. İbrahim en sevdiği şeyin ne olduğunu düşüne düşüne uyuya kaldığında rüyasında Allah O’na şöyle seslenir “En çok sevdiğin oğlun İsmail değil midir? En çok sevdiğin canlıyı yolumda kurban etmeyi adadığına göre biricik oğlunu kurban etmen gerekiyor, ey İbrahim.”

Uyandıktan sonra İbrahim koyu düşüncelere dalar. Gerçektende İsmail dünyada en çok sevdiği biricik varlığı olmuştur. Ancak iyice emin olamaz böyle düşüncelerle o gece yatağına uzanan İbrahim bir önceki gece gördüğü rüyanın aynısını bir daha görünce Allahın emrinden artık emin olur.

İbrahim kararını vermiştir, biricik oğlu ismaili kurban edecektir. İbrahim eşine ismaille bir ziyafete katılacağını söyleyerek ismaili yıkamasını söyler. Daha sonra ismail ile birlikte gidecekleri yere doğru yola çıkarlar. Yolda ismail önde, ibrahim arkada peşpeşe yola düşerler. İbrahim ismailin arkadan boyunu posunu, yürüyüşünü gördükçe nasıl kurban edeceğini düşündükçe içi tir tir titrer. İbrahim oğlu ismaile nasıl söyleyeceğini düşünürken şeytan ibrahimden önce davranır ve ismaile babası tarafından Allah yolunda kurban edileceğini söyleyerek karşı çıkmasını ister. İsmail de şeytanı kovunca yüz bulamayan şeytan uzaklaşmak zorunda kalır. Yürürken aniden babası ibrahime dönen ismail “Ey babacığım, Allah sana ne emrettiyse yap. İnşallah beni sabırlı ve dayanıklı bulacaksın.” der.

İbrahim oğlunun bu sözlerinden cesaret bulur.
Oğlu ismail Allah yolunda kurbanlık olmaya razı olmuştur, nitekim babasına hiç direnmez. Artık gidecekleri yere vardıklarında İbrahim ismaili düz bir taş üstüne kurbanlık koyun gibi yüz üstü yatırır. İbrahim peygamber bıçağını bileyip ismailin boğazına sürdüğünde bıçak kesmez olur. İbrahim tekrar tekrar denediğinde sonuç alamaz. Bu duruma sinirlenip bıçağı fırkatıp atar. Bir taşa isabet eden bıçak taşı iki ortaya ayırır.

O anda yanında bir koç ile birlikte bir melek ibrahime doğru gökten iner. İbrahim meleğe doğru döner. Gökten yere inen melek İbrahim’e Allah’ın verdiği şu emirleri iletir “Tamam ey İbrahim! Dünyadaki en sevgili varlığını, bu varlık gönül kuzun ve biricik evlâdın İsmail bile olsa Allah yolunda kurban etmekten çekinmeyeceğini yeterince ispat ettin.

Hem sen, hem İsmail hem de eşin Hacer Allah’a bağlılığınızın dillere destan olmaya hak kazanan bir örneğini başarı ile verdiniz. Allah hepinizden hoşnut olmuştur. Maksat oğlunu boğazlaman değildir. Çünkü o senin yıllardan beri dileklerinde yaşattığın gibi senden sonra hak yolunun bayraktarlığını yapacak yüce bir Peygamber adayıdır. Allah sana İsmail’in yerine boğazlayasın diye şu getirdiğim koçu hediye ettiği gibi; biricik oğlunu Allah’ın emrine teslim olarak boğazlamaya koyulduğun şu günü, hak yolun yolcularına kurban kesme günü diye emrederek senin şerefli Allah bağlılığının aziz hatırasını ebedileştirmiştir. “Ne mutlu sana ve senin soyundan gelecek hakikat önderlerine!” der.

Bu durum Allahın ibrahim peygambere, oğlu ve sonraki peygamber hz. ismail’e bir imtihanıdır. Kurban bayramlarında bizlerin kestiği kurbanlar ise bizlerin Allah yolunda mallarımızdan feragat edebileceğimizi gösterdiğimiz bir niyet, ibadet şeklidir. Kurban bayramı komşunun komşusunun kapısını çalıp yüzünü güldürdüğü günlerdir. Çocukların kapıları çalıp şeker toplama yarışına girdikleri, kimsesi olmayanların kalbini mutlulukla doldurdukları günlerdir. Kurban bayramları en güzel elbiselerin giyildiği, bayramlaşmada ve küsleri barıştırmada insanların birbiriyle yarıştığı günlerdir. Hayırlı bayramlar, Allah kurbanlarınızı kabul etsin.

Yorumlar

Yorumlar

Share on Facebook
Share on Twitter

Yorum Yap