GÖNÜLYURDU KÖYÜ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ » Dini Konular » Alevilik inancının lideri Hz. Ali Kimdir.

Alevilik inancının lideri Hz. Ali Kimdir.

by Cemal GÜNDOĞDU on Pazartesi, Haziran 12th, 2017

Yazılan makaleleri gençliğimizin gelişimi için olumlu buluyormusunuz.?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bu makale Cemal GÜNDOĞDU tarafından hazırlanmıştır.

.

Sorularla Alevilik inancının tek lideri Hz. Ali Kimdir.

.

Hz. Ali kimdir?

O Allah’ın aslanı. O keskin kılıcıyla yılmaz, yıkılmaz bir savaşçı. O gerçek bir lider. O ehlibeyt mensubu. O ilmin ve irfanın babalarından. O dürüstlüğün ve ölçülülüğün en iyi örneklerinden. O putları kırabilen yüreklerden.

Fotoğraflarda gördüğümüz kişi gerçekten Hz. Ali’midir?

Hayır. Bu fotoğraflar Hz. Ali’yi temsili bir resim olarak çizilmiştir. O dönemden kalan Hz. Ali’ye ait bir resim yoktur.

Hz. Ali Alevimiydi?

Hayır. Hz. Ali Alevi değildir. Hz. Ali mezhebi olmayan(o zamanlar mezhep yoktu) bir müslümandır. Hatta Hz. Muhammed’den sonra islamın en büyük savunucularından ve liderlerinden biridir.

Alevilik mezhebinin tek lideri neden Hz. Ali olarak kabul edilir?

Hz. Muhammed vefat ettikten sonra halifelik koltuğana kim geçecek söylemlerinin kızıştığı dönemde Hz. Ali’nin tarafını tutanlara Ali yandaşlığı anlamında Alevi denmiştir. Hz. Ali’nin tarafını tutanlarında elbette lideri Hz. Ali olacaktır. O dönemden bugüne kadarda Alevilerin tek ve gerçek lideri Hz. Ali olarak kalmıştır. Sonradan çıkanlar ise büyük ozan ve din büyüğü sayılan şahıslardan ibarettir.

Alevilik mezhepinin kurucusu Hz. Ali midir?

Hayır. Alevilik mezhebinin kurucusu Hz. Ali olarak kabul edilir ancak Hz. Ali değildir. Hz. Ali döneminde mezhep denen bir şey yokken Alevilik mezhebinin kurucusu olması imkansızdır. Alevilik mezhebinin tek bir kurucusu da yoktur. Alevilik; o dönemin halkı tarafından, sonradan ortaya çıkan ozanlar ve eski din büyüğü sayılan şahıslar tarfından zamanla ete kemiğe kavuşturulan bir mezheptir. Mezhepler Hz. Ali’nin vefatından sonra çıkan ilk ayrılış hareketleridir. Alevilik mezhebi de ilk mezheplerden biridir.

Alevilik din midir, yoksa bir mezhep midir?

Mezhep arapça bir kelimedir. Anlamı ise bir dinin çeşitli görüş ayrılıkları nedeniyle ortaya çıkan kollarından her birine verilen isimdir. Hz. Ali’nin vefatından sonra çıkan ilk alevilik hareketleri islam dininin yakın bir kolu olduğu için alevilik bir mezheptir. Ancak zaman geçtikçe ve tarih ilerledikce değişen alevilik mezhebi de kendi içinde farklı gruplar(mezhepler) ortaya çıkarmıştır. Örneğin bir grup 12 gün oruç tutarken diğer bir grup 7 gün oruç tutmaktadır. Bir grup kendine sadece Hz. Ali’yi lider olarak görürken, diğer bir grup kendine Hz. Ali’de dahil olmak üzere başka başka liderler edinmiştir. Farklı görüş ve uygulamalara sahip olmalarına rağmen her grupta kendilerine ben aleviyim demektedirler. Sıraç Aleviliğini incelediğimizde ise alevilik mezhebinden çok uzaklaşmış ve kendi içinde bir din oluşturacak kadar farklılaşmaya gitiğini çok rahat bir şekilde görebiliriz. Alevilik mezhebinin içinde yeni bir mezhep oluşturacak kadar uzaklaştığı görülmektedir. Yani sıraç aleviliğini alevilik mezhebinden çok farklı yönlerinin olmasından dolayı ayrı bir din olarak kabul edebiliriz.

Hz. Ali gerçekten namaz mı kılıyordu?

Evet. Hz. Ali islamın en büyük savunucularından biridir. Aynı zamanda Hz. Muhammed’in damadıdır ve ailesinden(ehlibeyten) biridir. Hatta kesin olarak bilinmemekle birlikte namaz kılarken bıçaklanarak vefat ettiği söylenir.

Hz. Ali namaz kılıyorsa Aleviler neden kılmıyor?

Hz. Ali dönemi ortadoğuda islamın yeni yeni yaygınlaştığı dönemdir. Türkler de islamı bu dönemden yaklaşık 400-450 yıl sonra yeni yeni kabul etmeye başlamıştır. Biz türkmenler ise islamı kabul ederken alevilik mezhebini kendimize uygun görmüş ve genellikle şehirlerden uzak kırsal bölgelerde yaşadığımız için islamı kabul ederken islamı, gelen duyumlara ve yaşanılan kültürün imkanlarına göre yorumlayarak hayatımıza katmışızdır. Namaz kılmak yerine cem ibadeti yapılmıştır. Bir ay oruç yerine oniki gün oruç tutulmuşdur. Yılda bir kurban yerine bir kaç kurban kesilmiştir, vs.

Yorumlar

Yorumlar

Share on Facebook
Share on Twitter

Yorum Yap