GÖNÜLYURDU KÖYÜ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ » Dini Konular » Alevilik inancının lideri Hz. Ali Kimdir.

Alevilik inancının lideri Hz. Ali Kimdir.

by Cemal GÜNDOĞDU on Pazartesi, Haziran 12th, 2017

Yazılan makaleleri gençliğimizin gelişimi için olumlu buluyormusunuz.?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bu makale Cemal GÜNDOĞDU tarafından hazırlanmıştır.

Sorularla Alevilik inancının tek lideri Hz. Ali Kimdir.

Hz. Ali kimdir?

O Allah’ın aslanı. O keskin kılıcıyla yılmaz yıkılmaz bir savaşçı. O gerçek bir lider. O ehlibeyt mensubu. O ilmin ve irfanın babası. O dürüstlüğün ve ölçülüğün en iyi örneklerinden. O putları kırabilen yüreklerden.

 

Fotoğraflarda gördüğümüz kişi gerçekten Hz. Ali’midir?

Hayır. Fotoğraflarda Hz. Ali’yi gördüğünüz sakallı kişi o döneme ait insanların genel görünümünü yansıtan bir resim olarak çizilmiştir. O dönemden kalan Hz. Ali’ye ait bir fotoğraf yoktur. O dönem fotoğraf denen bir şeyde yoktur.

 

Hz. Ali Alevimiydi?

Hayır. Hz. Ali Alevi değildir. Hz. Ali sünni bir müslümandır. Hatta islamın en büyük savunucularından ve liderlerinden biridir.

 

Alevilik mezhepinin tek lideri olarak neden Hz. Ali görülür?

Hz. Muhammed vefat ettikten sonra halifelik koltuğana kim geçecek söylemlerinin kızıştığı dönemde Hz. Ali’nin tarafını tutanlara Ali yandaşlığı anlamında Alevi denmiştir. Hz. Ali’nin tarafını tutanlarında elbette lideri Hz. Ali olacaktır. O dönemden bugüne kadarda Alevilerin tek ve gerçek lideri Hz. Ali olarak kalmıştır. Sonradan çıkanlar ise büyük ozan ve din büyüğü sayılan şahıslardan ibarettir.

 

Alevilik mezhepinin kurucusu Hz. Ali’midir?

Hayır. Alevilik mezhepinin kurucusu Hz. Ali olarak kabul edilir ve bilinir ancak Hz. Ali değildir. Alevilik mezhepinin tek bir kurucusu da yoktur. Alevilik; o dönemin halkı tarafından, sonradan ortaya çıkan ozanlar ve eski din büyüğü sayılan şahıslar tarfından zamanla ete kemiğe kavuşturulan bir mezheptir. Hz. Ali döneminde de mezhep diye birşey yoktur. Mezhepler Hz. Ali’nin vefatından sonra çıkan ilk ayrılış hareketleridir. Alevilik mezhepi de ilk mezheplerden biridir.

 

Alevilik din midir, yoksa bir mezhep midir?

Bu soruya cevap verebilmemiz için önce mezhep kelimesinin anlamını iyi bilmemiz gerekiyor. Mezhep arapça bir kelimedir. Anlamı ise bir dinin çeşitli görüş ayrılıkları nedeniyle ortaya çıkan kollarından her birine verilen isimdir. Şimdi sorumuzu cevaplayalım.. Hz. Ali’nin vefatından sonra çıkan ilk alevilik hareketleri islam dininin yakın bir kolu olduğu için alevilik bir mezheptir. Ancak zaman geçtikçe ve tarih ilerledikce değişen alevilik mezhepi de kendi içinde farklı gruplar(mezhepler) ortaya çıkarmıştır. Örneğin bir grup 12 gün oruç tutarken diğer bir grup 7 gün oruç tutmaktadır. Bir grup kendine sadece Hz. Ali’yi lider olarak görürken, diğer bir grup kendine Hz. Ali’de dahil olmak üzere başka başka liderler edinmiştir. Farklı görüş ve uygulamalara sahip olmalarına rağmen her grupta kendilerine ben aleviyim demektedirler. Sıraç Aleviliğini incelediğimizde ise alevilik mezhepinden çok uzaklaşmış ve kendi içinde bir din oluşturacak kadar farklılaşmaya gitiğini çok rahat bir şekilde görebiliriz. Alevilik mezhepinin içinde yeni bir mezhep oluşturacak kadar uzaklaşmıştır. Yani sıraç aleviliğini alevilik mezhepinden çok farklı yönlerinin olmasından dolayı ayrı bir din olarak kabul edebiliriz.

 

Hz. Ali gerçekten namaz mı kılıyordu?

Evet. Hz. Ali islamın en büyük savunucularından biridir. Aynı zamanda Hz. Muhammed’in damadıdır ve ailesinden(ehlibeyten) biridir. Hatta kesin olarak bilinmemekle birlikte namaz kılarken arkasından bıçaklanarak vefat ettiği söylenir.

 

Hz. Ali namaz kılıyorsa Aleviler neden kılmıyor?

Hz. Ali dönemi ortadoğuda islamın yeni yeni yaygınlaştığı dönemdir. Türkler de islamı bu dönemden yaklaşık 400-450 yıl sonra yeni yeni kabul etmeye başlamıştır. Biz türkmenler ise islamı kabul ederken alevilik mezhebini kendimize uygun görmüş ve islamı kabul ederken alevilik mezhebini kendimize göre yorumlayarak hayatımıza katmışızdır. Namaz kılmak yerine cem ibadeti yapılmıştır. Bir ay oruc yerine oniki gün oruç tutulmuşdur. Yılda bir kurban yerine bir kaç kurban kesilmiştir, vs.

Yorumlar

Yorumlar

Share on Facebook
Share on Twitter

Yorum Yap