Tarihçe

“Bir Sevda’dır Gönülyurdu” Çekerek Irmağının üzerinde, ilçeye dokuz Km uzaklıkta kurula şirin bir köy olan Gönülyurdu’ nun 2001 yılına kadar ismi Çürük Köyü idi. Köyün “çürük” ismini almasının nedeni şöyledir. Fakıdağı’ nın ormanlık kuzey yamaçlarından Çekerek Irmağına ulaşmak isteyenler için işaret kabul edilen bugünkü köyün bulunduğu yerde yaşlı bir ağaç varmış. Zamanla bu ağaç çürüyerek kurumuş. Daha sonra yerleşim bu ağacın bulunduğu mevkide gerçekleşince, köye isim vermede etken olmuştur. Bu isim yakın tarihte Gönülyurdu olarak değiştirilecektir. Köyün kuruluşu çok eskilere dayanmaktadır, ilk yerleşenler bugünkü Sarıköy’ e gelmişlerdir. Burası yağışlar esnasında çok çamur olduğu için koyunculuk açısından uygun olmadığından bugünkü yere yerleşmişlerdir.Köyün kuruluşu takriben Anadolu’ya ilk Türk yerleşimiyle gerçekleşmiştir. Bazı aileler Sivas, İspir, Malatya ve Tunceli’den gelerek yerleşmişlerdir. Köyün en eski bilinen aileleri Köseler ve Ömerlerdir. Eski Orta Asya Bozkır kültürünün uzantılarım görmek mümkündür. Bunlardan birisi, koyun ve keçilerin yavrulama zamanı, bolluk ve bereketin olması, tabiatın uyanıp çiçeklerin açtığı nisan ayının ilk gününde “Ficek” Bayramı (eğlencesi)düzenlenmesidir.

Köyün gençleri kırlardan topladıkları her çeşit çiçek demetini bir bağ yaparak içerisine yontarak isimlerini işledikleri (ficek) ağaç isimlikleri bir kazana doldururlar. Ertesi gün köyün genç kız ve erkekleri yanında yaşlıları da toplanarak değişik manilerle çiçek demetleri çekilir. Kız ve erkek isimleri eşlenerek kazandan çıktıkça eğlence ve maniler devam eder. Bazı gönlü genç yaşlı kişiler de isimlerim çektirirler ki on üç yaşında bir kız ismi ile çıkınca kahkahaların boyutu artarak devam eder. Bu eğlencede her hangi bir art niyet aranmaz, ileriki yıllarda evliliklere etken değildir.

Ramazan ve Kurban bayramlarının dışında yedi günlük orucun ardından da bayram yapılır.  Çalışkan insanların bulunduğu Gönülyurdu Köyümüz çiftçilik ve hayvancılıkta bilinçli üretim yapmakta olup, ikinci ürün elde etmektedirler. Sulak arazide her türlü sebze ve meyve üreterek ilçe pazarında satarlar.

Mera hayvancılığının yanında ıslah edilmiş besi hayvancılığı da yaparlar. En çok buğday, arpa, şeker pancarı, fasulye, patates, nohut, mercimek ekilirken, buğday hasadından sonra, mısır, ıspanak, turp, havuç ve ” salatalığı ikinci ürün olarak alırlar.

Köy son zamanlarda dışarıya göç vermiş olup, bu göç daha ziyade İstanbul’ a yönelmiştir. 650 Nüfuslu köyün ilkokulu mevcut olup, ikinci kademesi taşımalı sistemle Sarıköy ilköğretime gitmektedir. Okuryazar oranının iyi olmasına rağmen yüksek okul düzeyi yok denecek kadar azdır.Orman bakımından kendine yeterli olan Gönülyurdu Koyunun geniş arazisi dağlık ve baltalık meşe ağaçlarıyla kaplıdır.

Sulanabilir arazi Çekerek Irmağı üzerinde olup, bol miktarda kavak ve söğütlükler bulunmaktadır. Bu durum köye yeşil bir örtü kazandırmaktadır.Köyün kuzey batısındaki tarihi hamam ve manastır kalıntısı sit alanı ilan edilmiş olup, ilçede tek korumaya alınan yerdir. Burası resmi araştırma ve kazı çalışmasının yapılmasını beklemektedir.

Coğrafya

Yozgat iline 102 km, Çekerek ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, KARASAL İKLİMİ etki alanı içerisindedir.

Nüfus

2007
2000 1000
1997 717

Ekonomi

Köyün ekonomisi TARIM ve HAYVANCILIĞA dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİ alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için KÖY MUHTARLIK seçimleri de yapılmaktadır.

 

Altyapı bilgileri

Köyde, İLKÖĞRETİM okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün İÇME SUYU ŞEBEKESİ VARDIR vardır. PTT şubesi yoktur. SAĞLIK OÇAĞI ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol ASFALT olup köyde ELEKTİRİK ve sabit TELEFON vardır.